Blog

Trump energiaügyi minisztere: a klímaszkeptikus olajipari vezető

Chris Wright olajipari mágnás lehet az Egyesült Államok következő energiaügyi minisztere. A Liberty Energy nevű energiaipari céget vezető és közismerten klímaszkeptikus Wright mindig is a Biden-adminisztráció által a megújuló energiaforrások telepítésére nyújtott állami támogatások következetes bírálójának számított. Trump bejelentése, hogy Wrightot kívánja megbízni a tárca vezetésével, egyértelműen jelzi az energiapolitikai prioritások átrendeződését. Trump úgy véli: „Energiaügyi miniszterként Chris az innováció élére áll, csökkenti a bürokratikus akadályokat, valamint elősegíti az amerikai jólét és a globális béke új aranykorának eljövetelét.” Az új irányvonal nemcsak a fosszilis energiahordozók dominanciájának erősítését vetíti előre, hanem jelentős vitákat is gerjeszt, különösen a klímaváltozással kapcsolatos nemzetközi és hazai stratégiák területén.

Szakmai pályafutása és nézetei

Chris Wright karrierje az energiaiparhoz, azon belül is az olaj- és gázipari technológiák fejlesztéséhez és alkalmazásához kötődik. A Colorado School of Mineson mérnöknek tanult, később pedig elvégezte a Massachusetts Institute of Technologyt is. 2011-ben alapította meg a hidraulikus repesztési technológiára specializáló Liberty Energyt, amely mára az amerikai olaj- és gázipar egyik vezető vállalatává vált, és kulcsszerepet játszik a belföldi energiaellátás biztosításában, valamint az ország energiafüggetlenségének megerősítésében. Emellett a Szilícium-völgyben működő Oklo nevű startup igazgatótanácsában is szerepet vállalt. Utóbbi cég egy új típusú kis moduláris nukleáris reaktor fejlesztésén dolgozik.

Wright elkötelezetten képviseli azt az álláspontot, hogy az olaj és a gáz nélkülözhetetlen a modern gazdaság működéséhez, és következetesen elutasítja a fosszilis energiahordozók szerepét korlátozó szabályozásokat. Véleménye szerint a megújuló energiaforrások térnyerése elsősorban a túlzott állami támogatásoknak köszönhető, s ezért torzítja az energiapiac működését, gazdaságilag pedig hosszú távon fenntarthatatlan. Megnyilatkozásaiban többször hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok energiafüggetlensége kulcsfontosságú nemzeti szuverenitásának és globális versenyképességének megőrzéséhez. Meggyőződése, hogy a fosszilis energiahordozók tartós stratégiai szerepük miatt nem helyettesíthetők a megújuló energiaforrásokkal, utóbbiak ugyanis a jelenlegi technológiai és gazdasági feltételek mellett nem tudják biztosítani a stabil energiaellátást.

Az üzletember pénzadományai és kapcsolatai révén jelentős szerepet játszott Donald Trump 2024-es kampányában: közel 229 000 dollárt juttatott Trumpnak, valamint további 41 300 dollárt a Republikánus Nemzeti Bizottságnak (felesége ráadásul egy Trumpnak szervezett montanai adománygyűjtő rendezvény egyik házigazdája volt). Trump figyelmébe az elnök egyik energiapolitikai tanácsadója, Harold Hamm ajánlotta. Személye végül egy houstoni adománygyűjtő eseményen keltette fel Trump érdeklődését.

Energiapolitikai víziók és prioritások

Energiaügyi miniszterként Wright várhatóan a fosszilis energiahordozók dominanciájának megerősítésére építő energiapolitikai irányvonalat fog képviselni. Prioritásai közé tartozik majd az olaj- és gázkitermelés bővítése, az iparágat érintő szabályozások enyhítése, valamint az amerikai energiahordozók exportjának ösztönzése. Tervei szerint az energetikai szabályozások megreformálása és a jogi akadályok lebontása nemcsak a kitermelés költséghatékonyságát növeli, hanem abban is segít, hogy fenn lehessen tartani az Egyesült Államok globális energiapiacon játszott vezető szerepét.

Trump közleményét követően Wright megerősítette, hogy az energetikai függetlenség megőrzése és erősítése kulcsfontosságú a gazdasági stabilitás és a nemzetbiztonság szempontjából. Támogatói kiemelik pragmatikus megközelítését, amely a korábbinál kedvezőbb környezetet teremthet az iparági szereplők számára, miközben növeli az amerikai gazdaság versenyképességét. „Változatlanul elkötelezett maradok az emberi életminőség javítása iránt, közben pedig az amerikai energia megfizethetőségének, megbízhatóságának és biztonságának növelésére fogok összpontosítani. Az energia az élet alapvető mozgatórugója” – írta a bejelentés után az X-en. Kinevezésével Trump már azon kampányígéreteit teljesíti, hogy vissza fogja vonni a Biden-kormányzat klíma- és energiaügyi programja mögé rendelt milliárdos támogatásokat, valamint újra fogja indítani a leköszönő elnök által az év eleje óta szüneteltetett földgázexport-engedélyek kiadását.

Nem meglepő tehát, hogy Wright felkérésének ötletét sokan vitatják. Kritikusai szerint energiapolitikai elképzelései veszélyeztetik a klímaváltozás elleni küzdelem érdekében tett globális erőfeszítéseket, és visszalépést jelenthetnek a fenntartható energiaforrások fejlesztésében. Bírálói arra is rámutatnak, hogy az általa szorgalmazott, fosszilis energiahordozókra alapozó politika hosszú távon alááshatja az Egyesült Államok nemzetközi klímacéljait, és tovább súlyosbíthatja a környezeti problémákat. Támogatói azonban azzal érvelnek, hogy szakmai tapasztalata és iparági ismeretei révén Wright olyan politikát folytathat, amely biztosítja az amerikai gazdaság energiaellátását, miközben ösztönzi az olaj- és gázipari innovációt. Szerintük az üzletember realistábban közelíti meg az energiapolitikai kihívásokat, mint a megújuló energiaforrásokat előtérbe helyező kezdeményezések.

Ha tényleg ő lesz az energiaügyi miniszter, Wright várhatóan jelentős befolyást gyakorol majd az Egyesült Államok energiapolitikájára, valamint a globális energiapiacokra. Felkérése egyúttal szimbolikus jelentőséggel is bír, hiszen mutatja, hogy a Trump-adminisztráció inkább a fosszilis energiahordozók dominanciájára és az energetikai függetlenség megerősítésére helyezi a hangsúlyt. 

Érdekelnek további elemzéseink?
Iratkozz fel hírlevelünkre!
Széchényi 2020