Blog

A hőszivattyúval igénybe vehető kedvezményes H tarifa

A H tarifa és az igénybevételéhez szükséges hőszivattyúk használata számottevő megtakarítással járhat a fűtési szezon idején, hiszen a jelenleg elérhető áramtarifák közül ez biztosítja a legkedvezőbb díjszabást. Kiépítésének megtérülése ellenben nem ennyire egyértelmű, mivel a hozzá szükséges mérőóra telepítésének költsége jelentős szórást mutat.

A H tarifa és árszabása

A villamos energiával működő fűtési lehetőségek közül alacsony fogyasztása miatt a hőszivattyú jelenti a leggazdaságosabb megoldást, hiszen jóval kevesebb áramot használ, mint a szintén árammal működő villanyradiátorok vagy infrapanelek. Ennek oka, hogy hőszivattyú részben megújuló energiával működik, és ezért 1 kW árammal akár 5 kW a környezetből[1] kinyert hőenergiát képes előállítani. A megoldás gazdaságosságát, a fűtési költség csökkentését tovább fokozza, hogy a hőszivattyús rendszerek[2] esetén lehetőség van a megújuló energiaforrásokat használó fűtési megoldások támogatására létrehozott, kedvezményes H tarifa igénybevételére.

A 2010. január 1-jétől a lakossági felhasználók számára bevezetett tarifát a fűtési szezonban (vagyis október 15-e és április 15-e között) korlátlanul, a nap 24 órájában igénybe lehet venni. A villamos energia egyetemes szolgáltatás árképzéséről szóló 4/2011. (I. 31.) NFM rendelet kimondja, hogy az egyetemes szolgáltató H árszabásában rögzített ár nem haladhatja meg az egyetemes szolgáltató B alap árszabásában (régebbi nevén éjszakai áram) rögzített árat. Emiatt az elérhető áramtarifák közül a H tarifa az egyik legkedvezőbb, hiszen mértéke csupán 22-24 Ft/kWh körül mozog. Emellett a 2022. augusztus 1-jétől érvényes villamosenergiaár-változás sem vonatkozik rá, a díja nem lett magasabb, és nem korlátozott.

Mivel az említett módon kizárólag a fűtési idényben lehet vele élni, a használatához szükséges mérőberendezés kialakítása kéttarifás, hogy ezáltal külön mérhető legyen a szezonban és a szezonon kívül vételezett villamos energia mennyisége (a fűtési időszakon kívül ugyanis a szolgáltatók A1 tarifás áron számítják a rendszer fogyasztását). A H tarifa mérőórája külön felhasználási helynek minősül, emiatt a rendes mérőóra mellett erre is érvényes az A1 tarifán megállapított kedvezményes árú mennyiség. Ez azt jelenti, hogy a fűtési idényen kívüli időszakban 2523 kWh/év fogyasztási határértékig a kedvezményes (rezsicsökkentett árhoz) meghatározott árszabás mellett használható a rákötött hőrendszer.

H tarifa bekötési költsége

A H tarifa kedvező árszabása mellett fontos szempont azonban, hogy bekötésének költségei nagyon eltérőek lehetnek. Az új mérőóra ingyenes, viszont a szabványosítás esetében előfordulhat, hogy le kell cseréni vagy át kell helyezni a villanyóraszekrényt, sőt, a megnövekedett fogyasztás miatt akár még hálózatbővítésre is szükség lehet. A legalacsonyabb költségekkel azok a fogyasztók számolhatnak, akik a szabványoknak megfelelő helyen lévő és több mérőórás – tehát bővíthető – villanyóraszekrénnyel rendelnek. Nekik a telepítés esetén 100 ezer forint körüli összeggel kell számolniuk. A H tarifához optimalizált új villanyóraszekrény megvásárlása és beszerelése viszont 200-300 ezer forintos költséget jelent, ráadásul ha áthelyezésre is szükség van, akkor ez az összeg már átlagosan a 600-700 ezer forintot is elérheti. Vagyis a H tarifa igénybevétele 100 ezertől akár egészen egymillió forintig is terjedhet. Ennek megfelelően vannak olyan lakossági felhasználók, akiknél ez a befektetés akár egyetlen fűtési szezon alatt megtérülhet, ellenben a felső összeghatárt elérő bekötések esetén a fűtési időszakokban megspórolt összeg függvényében akár egy évtized is eltelhet, mire kifizetődik a fejlesztés.



[1] Egészen pontosan a talajból, a vízből vagy a levegőből.

[2] Ide tartoznak az egyes split klímák is, ha azok egyaránt képesek fűteni és hűteni, illetve legalább 3,4 SCOP-értékkel működnek. A SCOP (szezonális fűtési együttható) a hőszivattyús, illetve légkondicionáló rendszerek esetében alkalmazandó szezonálisteljesítmény-együttható, amely fűtés esetén a készülékre jellemző energiahatékonysági fokot mutatja, vagyis azt, hogy a befektetett villamos energiából mennyi hőenergiát lehet kinyerni.

Érdekelnek további elemzéseink?
Iratkozz fel hírlevelünkre!
Széchényi 2020