A 505 State Street, New York első teljesen elektromos felhőkarcolója

A világ első energiapozitív épülete, a norvégiai Trondheimben található Powerhouse Brattørkaia
Lyndsayclose | CC BY-SA 4.0 | Wikimedia Commons
A 505 State Streetet, New York első teljesen elektromos felhőkarcolóját 2024 tavaszán adták át a brooklyni belvárosban. A 44 emeletes, 147 méter magas épületben 441 lakás van. Energiaellátását száz százalékban megújuló energiaforrások, elsősorban közösségi napelemparkok biztosítják. A projekt jelentős mérföldkő New York építészetének fenntartható irányba való elmozdulásában, és példaként szolgálhat a jövőbeli fejlesztések számára.
A New York-i okosépület-projekt
A 505 State Street jelenleg New York és az Egyesült Államok első és egyetlen teljesen elektromos toronyháza. Bár más amerikai városokban is találhatóak olyan felhőkarcolók, amelyeket energiahatékonysági és környezetvédelmi szempontok figyelembevételével terveztek vagy korszerűsítettek, ezek egyike sem működik kizárólag villamos energiával. Az Empire State Building például a 2010-es évek elején egy 120 millió dolláros felújításon esett át, amelynek célja az energiafelhasználás csökkentése volt, az épület azonban továbbra is használ fosszilis energiahordozókat.
Alloy Development nevű ingatlanfejlesztő által elindított 505 State Street projekt a brooklyni belvárosban megvalósuló, több épületből álló The Alloy Block nevű nagyobb, öt összekapcsolt épületből álló fejlesztés része. A teljes komplexum több mint 1000 lakást, illetve nagyjából 5500 négyzetméternyi irodaterületet és nagyjából 4600 négyeztméternyi kiskereskedelmi teret foglal majd magában. A fejlesztés része továbbá két új közoktatási intézmény is. Ezek a 2024-ben megnyílt iskolák New York első olyan középületei, amelyek megfelelnek a passzív házakkal kapcsolatos helyi szabályozásnak.
A toronyház tervezése és kivitelezése során kiemelt figyelmet fordítottak a fenntarthatóságra és az energiahatékonyságra. A homlokzat alsó három szintje sötét betonból készült, így belesimul a környező épületek közé, a felső szintek viszont üveg- és alumíniumborítást kaptak. Minden lakásba elektromos fűtési és hűtési rendszereket, valamint indukciós főzőlapokat építettek be, ezáltal teljes mértékben sikerült mellőzni a fosszilis tüzelőanyagok használatát.
Az épületben található lakóegységek mérete a szoba-konyhástól a három hálószobásig terjed, bérleti díjuk pedig a havi 3475 és 11 200 dollár között mozog. A megfizethető méretű lakások iránti érdeklődés igen komoly volt: több mint 100 ezren jelentkeztek lakónak, és valamennyi lakás bérlőre talált. A világos és tágas helyiségek tölgyfa padlóval, látszóbeton mennyezettel és 2,3 méter magas, háromrétegű üveggel szerelt ablakokkal készültek. Utóbbiak nemcsak az energiahatékonyságot növelik, hanem a városi zajt is jelentősen csökkentik.
Az épület a lakók számára számos prémiumszolgáltatást – egyebek mellett tetőtéri medencét, fitneszközpontot, közösségi tereket és kerékpártárolót – kínál, mindezt külön díj nélkül. Az épület energiaellátását két közösségi naperőmű biztosítja: a brooklyni Gateway Mall tetején működő 900 kW-os rendszer, valamint a New York állambeli Yorktownban található Old Mill nevű, 2,4 MW kapacitású projekt. Az épület megoldásai tehát teljes egészében összhangban vannak azzal a 2026-tól érvényes helyi szabályozással, amely az új épületek esetében előírja a fosszilis tüzelőanyagok mellőzését – sőt nemcsak megfelel nekik, hanem példaként is szolgál a város klímapolitikai céljainak megvalósításához.
Nem egyedülálló kezdeményezés
Bár New Yorkban és az Egyesült Államokban a 505 State Street az első teljesen elektromos felhőkarcoló, világszerte már számos olyan hasonló projekt létezik, amelyik teljesen mellőzi a fosszilis energiaforrásokat, és kizárólag megújuló energiaforrásokat használ. Egyes fejlesztések kifejezetten energiapozitív módon működnek, vagyis több energiát termelnek, mint amennyit felhasználnak, és még egész városrészek is akadnak, amelyeket a dekarbonizációs célokat figyelembe véve építettek fel.
Európában az egyik leginnovatívabb példa a világ első energiapozitív épülete, a norvégiai Trondheimben található Powerhouse Brattørkaia. A teljesen elektromos működésű építmény energiaszükségletét nap- és geotermikus energiából fedezik. Az intelligens energiagazdálkodási rendszereivel és a napenergia-hasznosítással gyakorlatilag önellátó amszterdami The Edge irodaház ugyancsak a világ legfejlettebb fenntartható épületei közé tartozik. Párizsban pedig a Clichy-Batignolles nevű ökovárosrész és annak alacsony fogyasztású épületei működnek teljes mértékben megújuló forrásokból származó energiával.
Kínában is több olyan projekt létezik már, amelyik a fenntartható építészet jegyében született. A Shanghai Tower kettős homlokzata és beépített szélturbinái révén éves energiaszükségletének akár a 21%-át is meg tudja spórolni, míg a Shenzhen International Low Carbon City egy olyan fenntartható városrész, amelynek működése alacsony szén-dioxid-kibocsátású technológiákra és intelligens hálózatokra épül. Hasonlóképpen a Kína és Szingapúr által közösen fejlesztett pinhaji Tianjin Sino-Singapore Eco-City szintén egy, a teljes energiaellátását megújuló forrásokból fedező városrész, amely emellett okos-infrastruktúrák révén optimalizálja energiafelhasználását. A töcsoui Sun-Moon Mansion pedig a világ egyik legnagyobb olyan épülete, amely kizárólag napelemekből biztosítja teljes energiaigényét.
A New York városának fenntartható építészeti fejlődésében mérföldkőnek számító 505 State Street megvalósítása tehát a világon nem, de az Egyesült Államokban mindenképp egyedülálló, és úttörő megoldásaival jól illeszkedik a város azon törekvéséhez, hogy csökkentse a fosszilis tüzelőanyagok használatát, és elősegítse a megújuló energiaforrások urbanizált környezetbe való integrálását.